Druk sitowy, sitodruk, serigrafia – technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę

W XII wieku sitodruk został udoskonalony przez Yuzensai Miyasakiego, który zaczął go używać do ozdabiania kimon. Pewnego razu usiadł on sobie w swoim papierowym domu i zaczął głęboko zastanawiać się, w jaki sposób można jeszcze piękniej ozdabiać, znane i cenione w całym świecie, japońskie kimona. Opracował system skomplikowanych szablonów i wielokolorowego druku przy ich użyciu. Nie był to jednak sitodruk jaki znamy dzisiaj. Na ten musieliśmy poczekać aż do wieku XIX kiedy to Zisukeo Hirose wynalazł swój specjalny szablon zwany katagami. Szablon i farba nanoszone były na siatkę z ludzkich lub zwierzęcych włosów, osadzonych w drewnianej ramie.

 

Sitodruk uruchamiamy przy zleceniach od 100 szt. Doskonałe efekty krycia, trwałość nadruku, intensywność barw, to tylko kilka z zalet sitodruku.

 

W połowie XX wieku, ta technika druku stała się wiodącą wśród artystów nurtów op-art. I pop-art. Zapewne kojarzysz obraz Andy’ego Warhola przedstawiający Marilyn Monroe w kilku wersjach kolorystycznych. Został on wykonany właśnie techniką sitodruku.