DTG Direct To Garment Printers

Nadruk bezpośredni to jedna z najnowszych technologii druku na odzieży.
Jest bezkonkurencyjna co do jakości odwzorowania grafiki, przejść tonalnych oraz kosztów realizacji przy krótkich seriach. Druk można wykonać już od jednej sztuki.

Na filmie pokazujemy druk DTG w oparciu o maszynę AZON z zastosowaniem głowicy DX5. Możliwości jakie daje technologia DTG są niespotykane wcześniej i niemożliwe do zrealizowania przy tak niskich kosztach, niewielkim nakładzie pracy oraz krótkim terminie realizacji.

 

Biała dzianina

W uproszczeniu drukowanie DTG to nic innego jak druk na nieco większej drukarce z tą jedynie różnicą, że zamiast kartki papieru druk powstaje na np. koszulce.
Przygotowanie pliku do druku nie wymaga zatem kosmicznej wiedzy i tajemnych mocy.
Poradzimy sobie z każdym plikiem który wygenerujesz. Jednakże, by to co nam dostarczysz było „zjadliwe” i jakoś wyglądało… ;), wstaw mu (plikowi) 200 – 300 dpi dla skali 1:1. Tylko nie oszukuj i nie baw się w interpolację. Dla wektorów pamiętaj, by fonty zamienić na krzywe. Gdy będziesz się posiłkował grafiką z netu, ustaw wyszukiwanie: Grafika/Narzędzia/Duże. Unikaj przygotowania pliku w Word ‘zie.


Kolorowa dzianina

Będzie potrzebna odrobina wyobraźni. Jeśli grafika jest bez pustych przestrzeni, to nie ma problemu. W przypadku wolnych przestrzeni pomiędzy pikselami, w wyniku końcowym otrzymasz kolor dzianiny. Może mieć to decydujący wpływ na efekt końcowy.

Jak przygotować pliki

Dla zainteresowanych

Kufel dobrego piwa...

Druk na białej dzianinie to jak łyk dobrego piwa. Enter i gotowe. Farba bezpośrednio jest drukowana na dzianinie i pod odpowiednim ciśnieniem oraz w odpowiedniej temperaturze jest wtłaczana w włókno dzianiny. Farba drukarska jest niewyczuwalna, elastyczna i współpracuje z materiałem.

Efekt jak na załączonym obrazku.
Druk fotorealistyczny, wykonany na torbie bawełnianej 280 g.
Realizując pokazane obok zlecenie, do domu wróciłem ze zgrzewką piwa… 😉

Drink wymaga nieco wiedzy...

Tu już potrzebny barman. Wódka z colą to za mało…
Druk DTG na tkaninach kolorowych to złożony proces. Wymaga odpowiedniego przygotowania dzianiny. Tak jak w przypadku dzianin białych, farba wnika w włókno materiału, tak w przypadku dzianin kolorowych nic by z tego nie wyszło… a przynajmniej to co uzyskalibyśmy byłoby rozczarowaniem. Stąd należy przed drukiem położyć na materiale grunt pod białą farbę. Na właściwie przygotowanym gruncie kładziemy obraz danej grafiki białą farbą. Dopiero teraz przychodzi kolej na CMYK.
Stąd wynikają różnice w cenie pomiędzy drukiem na białej i kolorowej koszulce.
Efekt druku jest wyczuwalny w dotyku. Farba jest elastyczna, i stanowi minimalny „film” farby niezbędny do uzyskania właściwego efektu.